LV
RU

2017.gada 17.martā tiek atzīmēta 10. Pasaules miega diena

2017.gada 17.martā tiek atzīmēta 10. Pasaules miega diena Pasaules miega organizācijas nodibinātā Pasaules miega diena ir starptautiski atzīts pasākums, kas apvieno miega jomas speciālistus un pacientus svarīga jautājuma – miega - apspriešanai. Šogad Pasaules miega dienas sauklis ir „Veselīgs miegs – dzīvības avots”.


Pasaules miega dienas galvenais uzdevums ir ar kopējiem miega jomas profesionāļu pūliņiem pievērst visas pasaules uzmanību daudzajām ar miegu saistītajām problēmām. Pasaules miega dienas ietvaros notiek publiski pasākumi, kuru laikā var iepazīties ar dažādiem rīcības veidiem miega traucējumu profilaksei un ārstēšanai. 2017.gadā šīs dienas sauklis ir „Veselīgs miegs – dzīvības avots”. Šim sauklim ir plaši interpretējama jēga, tajā skaitā ziņa, ka dzīves kvalitāte cilvēkiem ar miega traucējumiem var tikt uzlabota, tomēr pirmkārt būtu jāatzīst miega nozīmīgums veselībai un labklājībai kopumā. Neskatoties uz to, ka miega traucējumus iespējams novērst vai izārstēt, mazāk nekā viena trešā daļa slimnieku vēršas pie profesionāļiem pēc palīdzības.


Miega ietekme uz slimībām
Miegs labvēlīgi ietekmē dabisko saslimstību izplatības samazināšanos. Notiekošie pētījumi parāda, ka insults ir visizplatītākā slimība starp cilvēkiem, kuri slimo ar obstukrīvās miega apnojas sindromu (OMAS). Tā pat šīs kategorijas pacientiem par 12-16% biežāk sastopama sirds nepietiekamība. Izmantojot statistikas datus Pasaules miega dienai jāinformē pasaule par to, cik svarīgi ir ārstēt pat nelielus miega traucējumus. Cilvēki, kuriem ir problēmas ar nakts miega nepārtrauktību, cieš no augsta arteriālā spiediena, cukura diabēta, aptaukošanās un citām hroniskām saslimšanām.

Miega ietekme uz psiholoģiska rakstura traucējumiem
Pētījumi parāda, ka cilvēki ar bezmiegu biežāk cieš no trauksmes stāvokļa un depresijas, nekā cilvēki, kuri necieš no bezmiega. Reģistrējot nazālo gaisa plūsmu, elpošanas spēku, sirds ritmu, skābekļa saturāciju un ķermeņa stāvokli miega laikā tika konstatēts, ka ar depresīviem traucējumiem slimiem cilvēkiem ir daudz zemāka miega kvalitāte, nekā cilvēkiem bez depresijas. Pašlaik notiek pētījumi, lai labāk izprastu sakarības starp miega kvalitāti un psihisko veselību.

Miega, enerģijas un apetītes zudumi
Veselīgs miegs – tā ir pamatfunkcija un viens no veselības pīlāriem. Kad nav iespējams aizmigt, pasliktinās veselība, samazinās dzīves kvalitāte. Miegam un enerģētiskajam līdzsvaram ir liela nozīme veselības nodrošināšanā. Miega laikā enerģija saglabājas pateicoties tās pārvirzīšanai no darbības, kustības un sensorajām reakcijām uz olbaltumvielu atjaunošanu un papildināšanu un to darbībai šūnu struktūrās. Nomoda laikā dažādas energoietilpīgas aktivitātes veicina bada sajūtas veidošanos. Ar vien lielāks skaits pētījumu parāda saikni starp īsu miega laiku, miega traucējumiem un miega diennakts ritma desinhronizāciju, un nelabvēlīgām metaboliskām izmaiņām, no īpaši aptaukošanos un 2.tipa cukura diabētu. Neiroendokrīnās sistēmas aktivitātes izmaiņas, ieskaitot stresa kontroles mehānismus, ir galvenais faktors, kas izpaužas kā metaboliska atbilde uz miega trūkumu palielinātas apetītes un paaugstinātas / pastiprinātas reakcijas uz barības stimulatoriem veidā. Tālākā attīstībā, izvēloties un lietojot nekvalitatīvus pārtikas produktus papildus samazinās fiziskās aktivitātes motivācija.

Pasaules miega dienas norise
Latvijā obstruktīvas miega apnojas diagnostika un ārstēšana ir pieejama jau vairāk nekad 10 gadus un kvalitatīvu konsultāciju, diagnostiku vai ārstēšanu var saņemt vairākās ārstniecības iestādēs:

  • RSU Stomatoloģijas institūts http://www.stomatologijasinstituts.lv, tālr. 27065325 ;
  • Klīnika Headline http://www.klinikaheadline.lv/, tālr. 67473045;
  • Miega slimību centrs www.miegacentrs.lv , tālr. 67336564 ;
  • Nodieva Anda-ārsta prakse pneimologijā www.elposim.lv, tālr. Rīgā 27090899, tālr. Smiltenē 24406181, tālr. Bauskā 27794459;
  • Liepājas Reģionālā slimnīca, Slimnīcas iela 25, Dr.Dace Zemīte, tālr. 29289908

Līdz marta beigām visas augstāk minētas klīnikas piedāvā veikt miega apnojas diagnostiku ar 50% atlaidi.


VESELĪGA MIEGA NOTEIKUMI

Miega higiēnas rekomendāciju ievērošana var novērst miega traucējumus, kurus pavada miega kvalitātes pazemināšanās, miega ilguma samazināšanās, miega fragmentācija un izteikta miega deprivācija pieaugušajiem.

10 VESELĪGA MIEGA NOTEIKUMI PIEAUGUŠAJIEM
1. Izveidojiet pieradumu iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā (iekaitot brīvdienas).
2. Ja Jums ir svarīgi pagulēt dienā, pieturieties pie režīma, kuru ievērojot miega ilgums dienas laikā nepārsniegs 45 minūtes.
3. Izvairieties pirms gulēšanas lietot alkoholu un nepīpējiet (vismaz 4 stundas pirms gulētiešanas).
4. Izvairieties ne mazāk kā 4-6 stundas pirms gulēt iešanas lietot kofeīnu saturošus dzērienus /produktus, tēju, gāzētus dzērienus, kā arī šokolādi.
5. Izvairieties vismaz 4 stundas pirms gulētiešanas no smagas, asas, saldas pārtkas lietošanas. Tajā pašā laikā viegla ieturēšanās pirms gulētiešanas (piemēram, ne salds jogurts, neliela porcija biezpiena ar zemu tauku saturu, augļi) ir lietderīga.
6. Uzturiet aktīvu dzīves veidu un regulāri veiciet fiziskus vingrinājumus, tomēr izvairieties no palielinātas fiziskas slodzes tieši pirms gulētiešanas.
7. Izmantojiet ērtus un patīkamus gultas piederumus (gultas veļu, spilvenus, matraci u.c.).
8. Uzstādiet individuālu, Jums patīkamu temperatūras režīmu guļamistabā un sekojiet, lai istaba tiktu regulāri izvēdināta.
9. Izmantojiet visas iespējas, lai maksimāli samazinātu skaņu caurlaidību un apgaismojumu guļamistabā miega laikā.
10. Izmantojiet gultu tikai gulēšanai un intīmai tuvībai, izvairieties no jebkādām citām aktivitātēm gultā (lasīšana, darbs ar datoru, televizora skatīšanās u.c.).


VESELĪGA MIEGA NOTEIKUMI BĒRNIEM (LĪDZ 12 GADIEM, pielāgots)
1. Izveido pieradumu iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā, vēlams līdz 21:00 (ieskaitot
brīvdienas).
2. Ļauj sev atpūsties dienā (ievēro „kluso stundu” atbilstoši vecuma normām).
3. Izveido regulāru gulēt iešanas kārtību un ieradumus.
4. Padari guļamistabu ērtu gulēšanai – vēsu, tumšu un klusu.
5. Centies patstāvīgi iet gulēt (bez liekiem atgādinājumiem un pierunāšanas no vecāku puses).
6. Izvairies no spilgta apgaismojuma gulēt iešanaslaikā un palielini apgaismojumu no rīta.
7. Izvairies no smagas barības un intensīvām fiziskām slodzēm pirms gulētiešanas.
8. Turi elektroierīces (televizorus, datorus un planšetdatorus, mobilos telefonus un citas) ārpus guļamistabas un ierobežo to lietošanu tieši pirms gulētiešanas.
9. Izvairies lietot kofeīnu saturošus dzērienus (ieskaitot gāzētus dzērienus lielā daudzumā), kafiju un tēju (tajā skaitā aukstu tēju).
10. Ievēro regulāru dienas režīmu, kā arī ēd vienā un tajā pašā laikā.

www.miegaapnoja.lv, www.worldsleepday.org

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.