LV
RU

Bērnu veselībai

Bērnu veselībai Jūlijā Valmierā darbu sācis Vidzemes bērnu veselības centrs Apelsīns. Ideju par tā izveidošanu valdes priekšsēdētāja BAIBA TREIJA loloja 20 gadu.
 
– Jūs gan esat uzņēmīga! Kāpēc šāda centra izveide bija nepieciešama?


– Pirms 25 gadiem sāku strādāt Valmieras bērnu konsultācijā, tad turpināju darbu veselības centrā Bastions. Mūsu pārziņā bija septiņu vai astoņu Vidzemes rajonu bērni. Pamazām man nostiprinājās pārliecība, ka laukos nepieciešams savs bērnu ambulatorās veselības centrs. Iedomājieties – Vidzemes reģionā esmu vienīgā bērnu neiroloģe, pārējie speciālisti ir Rīgā, un pacientiem pie viņiem jāmēro tāls ceļš!

No idejas par šāda veselības centra izveidi līdz realizācijai pagāja 20 gadu. Kad jutu, ka īstais brīdis klāt, sāku rīkoties. Noskatīju piemērotas telpas, noslēdzu īres līgumu un par ģimenes līdzekļiem tās pārbūvējām un iekārtojām ērtas un patīkamas. Jūtos gandarīta, kad no mazajiem pacientiem un viņu vecākiem dzirdu pozitīvas atsauksmes. –

- Kādi speciālisti Apelsīnā pieejami?

– Pagaidām konsultācijas sniedzu es – bērnu neiroloģe. Centrā veicam galvas smadzeņu ultrasonogrāfijas jeb neirosonogrāfijas izmeklējumus, testus un procedūras. Perspektīvā šeit būs arī pediatrs, neonatologs, endokrinologs, gastroenterologs, zobārsts, ausu, kakla un deguna ārsts un citi speciālisti. Viņi pēc vajadzības ieradīsies izbraukuma vizītēs.

- Līdz šim veselības centram nav pieejami valsts līdzekļi. Kad šis jautājums varētu atrisināties?

– Pacientu veselības problēmas mēdz būt sarežģītas, un to ārstēšana ir laikietilpīga. Piemēram, epilepsija, miega, kustību un koordinācijas traucējumi, dažādas neiroloģiskas saslimšanas, atveseļošanās pēc traumām un infekcijas slimībām. Pēc sarežģītām dzemdībām jaundzimušajiem ir attīstības traucējumi. Skolas vecuma bērniem mēdz būt mācību apgūšanas problēmas. Diemžēl pagaidām mazie pacienti pie bērnu neirologa tiek konsultēti par maksu. Risinām pārrunas ar valdības pārstāvjiem un Nacionālo veselības dienestu, lai tiktu piešķirts valsts finansējums. Cerams, ka viss nokārtosies drīz un rezultāts būs pozitīvs.

– Ar ko veselības centram veidojas laba sadarbība?

– Ārstēšanos atvieglo plašās rehabilitācijas iespējas, piemēram, specializētajā pirmskolas iestādē Bitīte un Valmieras veselības centrā. Ievērojams valsts apmaksāto procedūru klāsts pieejams Vidzemes rehabilitācijas centrā. Valmierā var saņemt arī Canis terapiju (ārstēšana ar suņiem) un reitterapiju (ārstēšanu ar zirgiem). Gandrīz katrā pirmskolas iestādē strādā logopēdi. Daudzās Vidzemes reģiona skolās bērniem ar īpašām vajadzībām tiek nodrošināti atbalsta pasākumi un iespējas mācīties. Lieliski, ka kopīgiem spēkiem varam atveseļot bērnus, kam ir neiroloģiski veselības traucējumi.

– Valmierieši jūs zina ne tikai kā iejūtīgu dakteri, bet arī sabiedriski aktīvu sievieti. Kam atlicināt savu brīvo laiku?

– Man patīk dziedāt! Dziedu pat divos koros – jauktajā korī Valmiera un Svētā Sīmaņa draudzes korī. Man ir arī citi vaļasprieki – piemēram, vasarā audzēju tomātus, bet ziemā aizraujos ar kalnu slēpošanu. Un mājās pilnas palodzes ar orhidejām... Uzmanību prasa arī ģimene – vīrs, bērni (visi četri jau ir pieauguši), mazbērns un suns. Tas viss, tāpat kā mans ārstes darbs, sagādā prieku. Brīnišķīgi, ja var darīt to, kas patīk!

UZZIŅA
Bērnu neiroloģe Baiba Treija ir Latvijas bērnu neirologu asociācijas biedre, regulāri piedalās Baltijas bērnu neirologu kongresos, pasaules un Eiropas Epilepsijas līgas kongresos un apmācību semināros.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.