LV
RU

Kā palīdzēt uzlabot galvas smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas?

Kā palīdzēt uzlabot galvas smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas?

Drīz studentiem nāksies pieveikt veselu eksāmenu gūzmu. Nav viegli sabāzt galvā milzum daudz informācijas, lai atbildīgajā brīdī atšķetinātu īsto. Ar kādiem līdzekļiem sev palīdzēt uzlabot galvas smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas? Lūk, Veselības centra 4 neiroloģes RUTAS PLOTNIECES ieteikumi!


• Ja galvas smadzeņu darbības uzlabojumus vēlas gūt ar medikamentu palīdzību, tie jāsāk lietot pāris mēnešus pirms paredzamiem pārbaudījumiem. Medikamenti iedarbojas tikai pēc 2-3 mēnešu regulāras lietošanas.

• Ja atlicis tikai mēnesis vai pat mazāk līdz eksāmeniem, vēlams ievērot pareizu režīmu – jāizguļas, jāsporto un jālieto pilnvērtīgs uzturs. Ieteicamas ir pārtikas piedevas, kas aktivē vielmaiņu smadzenēs, paaugstina nervu šūnu izturību pret stresu, nodrošina smadzeņu šūnu barošanu un paaugstina skābekļa izmantošanu smadzenēs.

• No aptiekās nopērkamiem bezrecepšu medikamentiem var lietot B grupas vitamīnus, Magnija preparātus, lecitīnu, omega-3 taukskābes, ginka, žeņšeņ preparātus, glicīnu utml. Taču, jāatceras, ka visos medikamentu lietošanas gadījumos jākonsultējas ar savu ārstu, jo tas, kas der vienam cilvēkam, var būt kaitīgs citam.

• Ātrākam efektam noderēs kofeīnu saturoši produkti – kafija, zaļā tēja utt. Jāatceras, ka plaši lietotie stimulanti, kas satur daudz kofeīnu, var radīt ļoti nevēlamas blaknes, piemēram, var palielināties trauksme, bezmiegs, sirdsklauves utml., kas eksāmenu laikā būs nevietā.

• Nevajadzētu aizmirst par sportošanu mācību laikā, kas ir visdabiskākais līdzeklis asinsrites uzlabošanai. Te nu katram ir jāizvēlas, kas ir vairāk tīkams – kādam patīk skriet, citam peldēt vai spēlēt golfu. Viss noderēs! Ja sportojam ar patiku, mūsu smadzenēs izdalās arī tā saucamais prieka hormons – serotonīns, kas arī labvēlīgi ietekmē mūsu smadzenes.

• No specifi skākām lietām ieteicams ir jogas vingrojumu komplekss ar nosaukumu – „Tibetas pērles”. Tie ir ļoti vienkārši izpildāmi, prasa tikai 20 minūtes, taču ar pārbaudītu efektu.

• Lai nomierinātos, noderēs meditācija vai elpošanas vingrojumi. Tas viss ir apgūstams gan ar interneta starpniecību, gan pie šīs jomas speciālistiem.


Veselības centra 4 neiroloģes - https://vc4.lv/pakalpojumi/arstnieciba/neirologija/

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.