LV
RU

Lūpu labsajūtai

Lūpu labsajūtai Lūpās ir daudz jušanas receptoru, bet atšķirībā no sejas ādas tām nav dabisku taukvielu, tāpēc plānā, maigā āda ātri reaģē uz temperatūras maiņu, mitrumu un vēju. Ziemā lūpām nepieciešamas papildu rūpes.

• Ja āda ir sausa un lobās.
Uzturoties telpās ar sausu centrālapkures gaisu vai ilgstoši strādājot pie datora, jālieto mitrinoša lūpu krāsa vai mitrinošs krēms. Lūpas var pabarot arī ar kakao sviestu, šī vai parasto sviestu. Ja ārā ir auksts un vējains, jāuzklāj speciāls lūpu balzams, higiēniskais lūpu zīmulis vai taukainākas konsistences lūpu krāsa ar vitamīniem (zem tās noteikti jālieto kāds aizsargājošs līdzeklis). Iemesls lūpu sausumam var būt arī A vitamīna trūkums, bet, ja ir nestabila veģetatīvā nervu sistēma, – palīdzēs B vitamīns un magnijs. • Ja lūpas sasprēgā. Ieteicams vitamīnu komplekss, kura sastāvā ir cinks un citi mikroelementi, A, E un B grupas vitamīni. Lūpas labi sadziedē sens tautas līdzeklis – alveja ar medu (efekts ir lielāks, ja šo maisījumu vismaz pāris dienu iepriekš patur ledusskapī) vai krēms, kuram pievienoti pāris pilieni tējas koka eļļas (tai ir pretsēnīšu un antibakteriāla iedarbība).

• Ja plaisā mutes kaktiņi. Visbiežāk tas liecina par A un E vitamīna trūkumu organismā. Izsīkušās rezerves var papildināt, vitamīnus uzņemot iekšķīgi vai ziežot uz lūpām. Ja nepāriet, jākonsultējas ar dermatologu, jo lūpu kaktiņu iekaisuma cēlonis var būt arī mutes dobumā, ausīs, kaklā vai degunā, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, vīrusu vai baktēriju izraisīta infekcija.

• Ja ir lūpu herpe jeb aukstumpumpa. Slimība sākas ar kņudēšanu lūpu stūrītī un izpaužas sāpīgu, niezošu, caurspīdīgu šķidrumu pildītu pūslīšu veidā. Vīruss aktivizējas saaukstēšanās laikā, kā arī nervu spriedzes un citu imunitāti pavājinošu faktoru ietekmē. Visbiežāk tas izplatās sadzīves kontaktu ceļā – arī skūpstoties, tāpēc ne velti vecais teiciens „Nebučojies caurvējā!” joprojām ir aktuāls.

IETEIKUMI

• Ik vakaru, kad seja attīrīta no dekoratīvās kosmētikas, lūpas tonizē ar ledus gabaliņiem – tas uzlabo asins apgādi.

• Ziemā vismaz reizi nedēļā vajadzētu veikt lūpu ādas pīlingu, lai likvidētu epidermas atmirušās šūnas un lūpas intensīvi pabarotu. Vispirms uz tām uzliek plānas citrona šķēlītes, tad noskalo un noskrubē ar kafijas biezumiem. Pēc tam uzklāj barojošu masku, piemēram, saspiestu banānu un avokado, smiltsērkšķu vai kādu citu eļļu, saldo krējumu vai A vitamīnu eļļā (eļļas, tauki un vasks uz lūpu ādas veido aizsargplēvīti).

• Problemātiskas lūpas jāsargā no skābiem produktiem, jo tad tās iekaisīs vēl vairāk. Intensīvas iedarbības augļskābes satur, piemēram, ananass, arī citroni.

Vingrinām lūpas!

Šis vingrinājums izlīdzina grumbiņas ap degunu un lūpām, nostiepj ādu uz vaigiem un ap acīm.

1. Plaukstas pieliek pie deniņiem un pavelk ādu uz aizmuguri abās sejas pusēs vienlaikus.

2. Nostiepjot lūpas, izrunā: „O-o-o.” Žokli stiepj uz leju, cik tālu iespējams. Notur šo stāvokli piecas sekundes.

Vingrinājumu atkārto vēl divas reizes
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.