LV
RU

Noslēgusies aptauja par nederīgu medikamentu utilizāciju

Noslēgusies aptauja par nederīgu medikamentu utilizāciju
No šī gada jūlija līdz septembrim Latvijas aptieka sadarbībā ar nodibinājumu Individualitātes kods veica aptauju ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju viedokli par to, kas darāms ar medikamentiem, kad tiem beidzies derīguma termiņš. Aptauja tika veikta portālā www.latvijasaptiekas.lv  un Latvijas aptieka tīkla aptiekās.

 

10% respondentu atbildējuši, ka nepievērš uzmanību medikamentu derīguma termiņiem. Lai arī tā ir tikai 1/10 daļa no visiem atbildējušajiem, tomēr vēlreiz jāatgādina, ka šāds paradums ir bīstams cilvēku veselībai. 30% no aptaujas dalībniekiem atzinās, ka nederīgos medikamentus izmet atkritumos. Šāda rīcība var būt kaitīga apkārtējai videi. 15 % respondentu nevajadzīgos medikamentus nodod utilizācijai aptiekās, bet vairākums aptaujas dalībnieku – 45% atbildēja, ka labprāt nodotu utilizācijai, bet nav informēti, kur to var izdarīt.

Ņemot vērā aptaujas rezultātus portāls www.latvijasaptiekas.lv ir sagatavojis informāciju par to, kā rīkoties ar nederīgiem vai nevajadzīgiem medikamentiem, un kur tos nodot. Ar to var iepazīties  šeit.

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.