LV
RU

Trīs vaļi vasarai

Trīs vaļi vasarai Lai prieku par pikniku, dārza svētkiem vai brīvdienu pludmalē nesabojātu ķeza – smaguma sajūta kuņģī, dedzināšana, burkšķēšana, ātras kājas, aizcietējums vai tamlīdzīgi sarežģījumi, vēders kārumnieks jāpieskata!

Zarnu slimības izraisošie mikroorganismi vasarā sarosās un ātri vairojas, tādēļ, lai nepakļautu sevi inficēšanās riskam, pirmkārt, jāievēro higiēnas normas. Pats galvenais – regulāri jāmazgā rokas. Pirms kāda laika Lielbritānijā tika veikts pētījums – pārbaudot roku tīrību 400 cilvēkiem, atklājās, ka 82 procentiem respondentu tās ir klātas ar baktērijām, lai gan viņi apgalvoja, ka rokas mazgā regulāri. Secinājums – rokas jāmazgā rūpīgi, ar ziepēm, pēc sabiedrisku vietu un tualetes apmeklējuma, sabiedriskā transporta lietošanas, deguna šņaukšanas, šķaudīšanas, arī pēc saskares ar jēlu gaļu vai zivīm, utt. Vislabāk rokas mazgāt zem tekoša ūdens, bet, ja tas nav iespējams, izmantot mitrās salvetes un roku dezinfekcijas želejas.

! Rokas jāmazgā ar siltu, tekošu ūdeni un ziepēm, ieziepējot arī pirkstu starpas un nagus. Pēc mazgāšanas rokas ieteicams noslaucīt ar vienreiz lietojamu papīra salveti. Lai āda nekļūtu pārāk sausa, pēc katras mazgāšanas reizes jāizmanto roku krēms.

Otrkārt, augļi pirms lietošanas noteikti jānomazgā un pēc tam jānoskalo ar vārītu ūdeni. Ābolus, bumbierus, persikus u.c. augļus ieteicams nomizot. Jāņem vērā, ka siltā laikā augļi un ogas var sabojāties vienas dienas laikā. Izgriežot bojātās vietas, tos drīkst lietot tikai termiski apstrādātus.

Jāņem arī vērā, ka pastiprināta šķiedrvielu uzņemšana gremošanas sistēmai var radīt apgrūtinājumu, izraisot vēdera uzpūšanos vai caureju.

Treškārt, siltā laikā produkti bojājas ātrāk, tāpēc šašlika vai citu gaļas grilējumu, kā arī piena produktu baudīšana piknikā var radīt smaguma sajūtu kuņģī, izraisīt vēdergraizes, caureju, vemšanu utt. Piemēram, dedzināšana var rasties pēc maltītes, kurā šašliks ēsts kopā ar asām mērcēm, klāt piedzerot gāzētu limonādi vai alkoholu un piekožot sāļas uzkodas. Skābumu kuņģī paaugstina arī skāba sula, asi un marinēti produkti, trekni, cepti vai kūpināti produkti. Lai novērstu nepatīkamas sajūtas kuņģī, ceptu gaļu ieteicams ēst kopā ar svaigiem dārzeņiem, kas ne tikai samazinās gaļas skābuma līmeni, bet arī palīdzēs organismam blīvo ēdienu vieglāk sašķelt.

! Ceļojumu aptieciņā noteikti jābūt medikamentiem, kas ne tikai darbojas kā absorbenti, bet arī aizsargā zarnu gļotādu no bojājumiem un palīdz no organisma izvadīt baktērijas un toksīnus. Pēc ilgstošas caurejas vai vemšanas (ilgāk nekā viena diena) zarnu trakta mikrofloras uzlabošanai ieteicams lietot labvēlīgās baktērijas jeb probiotiķus.

Caureja un vemšana pat samērā īsā laikā var pārmērīgi atūdeņot organismu un izvadīt arī dzīvībai nepieciešamos minerālsāļus, tāpēc nekavējoties jālieto attiecīgi medicīniskie preparāti un jāsazinās ar ģimenes ārstu, lai novērstu cēloņus, kas izraisījuši zarnu infekciju, un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.