LV
RU

Kāpēc kuņģis pavasarī niķojas?

Kāpēc kuņģis pavasarī niķojas?

Arī vēlme nomest lieko drēbju kārtu un mainīt savus ēšanas ieradumus liecina par vasaras tuvošanos. Tomēr daudziem šīs pozitīvās pārmaiņas sagādā traucējošus gremošanas trakta simptomus. Stāsta Veselības centra 4 ārste gastroenteroloģe ILONA VILKOITE.


Pavasarī cilvēki sūdzas par kuņģa skābes atvilnim tipiskiem simptomiem, kas izpaužas kā dedzināšana aiz krūškaula vai skābas grēmas. Tādā gadījumā vajadzētu atturēties no produktu lietošanas, kas veicina kuņģa sālskābes pastiprinātu izdalīšanos. Aptiekā pieejami medikamenti, kas bloķē skābes izdalīšanos kuņģī un līdz ar to mazina nepatīkamās izjūtas. Ja tās saglabājas ilgstoši vai gadījumos, ja medikamenti nesniedz pietiekami labu efektu, vēlama ārsta gastroenterologa konsultācija.

Daži jau drīz pēc jaunā gada iestāšanās uzsāk diētas, lai pludmales sezonu sagaidītu godam. Uzsvars parasti tiek likts uz augļu un dārzeņu lietošanu, taču nereti tāda apņemšanās beidzas ar nepatīkamu pārsteigumu – vēdera pūšanos vai šķidrāku vēdera izeju. Vajadzētu pavērot, kuri produkti to izraisa. Parasti tas ir svaigs piens un ēdieni, kas satur daudz šķiedrvielu un cukuru.
Kā nelūgta viešņa var pārsteigt arī akūta vīrusu izraisīta caureja, kas izpaužas kā šķidra vēdera izeja trīs vai vairākas reizes dienā. Ja tā ilgst vairāk nekā divas nedēļas, noteikti jādodas pie ārsta. Mājas apstākļos ieteicama pietiekama šķidruma uzņemšana, kā arī lietot aptiekā nopērkamus preparātus, kas piesaista savai virsmai toksīnus, kas atrodas zarnu traktā. Bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem akūtas caurejas gadījumā ātrāk var attīstīties atūdeņošanās, tāpēc viņiem jāpievērš īpaša uzmanība. Ārsta palīdzība jāmeklē gadījumos, ja slimnieka stāvoklis neuzlabojas pirmajās 48 stundās kopš caurejas sākšanās, ir drudzis, temperatūra virs 38 grādiem, izmainīta apziņa, vemšana ar izteiktām kolikveida sāpēm vēderā, pievienojas asiņu piejaukums vēdera izejā, cilvēks nevar uzņemt šķidrumu caur muti, viņam vismaz 12 stundas nav bijusi urinācija, vai ja viņš nesen ir bijis slimnīcā vai lietojis antibiotikas.

Gremošanas trakts atrodas pastāvīgā mijiedarbībā ar centrālo nervu sistēmu, līdz ar to stress, uztraukums, pārdzīvojums, pārmaiņas privātajā dzīvē vai darbā, kā arī citi nepastāvīgi stāvokļi lielā mērā var ietekmēt gremošanas sistēmas labsajūtu, tāpēc pavasarī īpaši ieteicama darba un atpūtas sabalansēšana un ieklausīšanās savā organismā. Jebkuru neskaidru ar gremošanas sistēmu saistītu sūdzību gadījumā jāvēršas pie speciālista.

Veselības centra 4 ārste gastroenteroloģe - https://vc4.lv/pakalpojumi/arstnieciba/gastroenterologija/
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.