LV
RU

Klausi vecmāmiņu!

Klausi vecmāmiņu! Senāk vecmāmiņas savām mazmeitām piekodināja nesēdēt uz zemes, pirms pērkons nav norībējis, nepeldēties, pirms upe nav noziedējusi, un tamlīdzīgi, jo tas palīdz izvairīties no cistīta jeb urīnpūšļa gļotādas iekaisuma.

Urīnpūšļa iekaisumu visbiežāk izraisa saaukstēšanās, un tā var piemeklēt pat vasarā, ja jutīgās vietas – kājas un dupsis – tiek apsaldētas, piemēram, sēžot uz vēsas zemes, akmens vai mitrās jūrmalas smiltīs, par ilgu uzturoties ūdenī vai pēc tam spriņģojot apkārt slapjā peldkostīmā. Sekas sagādā ne tikai neērtības (vēlme bieži čurāt), bet arī rada sāpes. Kopā ar pūsli parasti iekaist arī urīnizvadkanāls, tādēļ čurājot jūtamas dedzinošas sāpes. Urīnam var būt asiņu piejaukums, tomēr šajā gadījumā par to nav jāuztraucas.

Ar urīnpūšļa iekaisumu slimo gan bērni, gan pieaugušie. Sievietes tādas nedienas piemeklē biežāk, jo viņām urīnizvadkanāls ir īsāks un platāks nekā vīriešiem, ar tikai vienu slēdzējmuskuli, tādēļ baktērijām tajā vieglāk iekļūt. Cistīta iemesls var būt arī paaugstināta uzņēmība pret slimības izraisītājām – baktērijām.

Kā sevi izsargāt no iekaisuma?

• Kājām vienmēr jābūt siltumā.
• Jālieto pietiekami daudz šķidruma, lai veidotos bagātīga urīna plūsma un baktērijas jau laikus tiktu aizskalotas.
• Auksts ūdens un sintētisks peldkostīms var izraisīt urīnceļu iekaisumu. Pēc peldes slapjais peldkostīms tūlīt jānovelk. Ja cistīta paasinājumi atkārtojas, tad no peldēšanās labāk atturēties.
• Iekaisumu izraisa apspīlēta apģērba valkāšana, kā arī trenēšanās uz velotrenažiera, jo tad starpenē mītošie mikrobi var iekļūt urīnizvadkanālā.
• Jāatturas no asiem, pikantiem ēdieniem, tumšās šokolādes un kofeīnu saturošiem dzērieniem. Sevišķi svarīgi to ievērot akūta iekaisuma gadījumā, kad ir bojāta urīnpūšļa gļotāda, un tas rada kairinājuma sajūtu.
• Pārāk daudz saldumu lietošana sievietēm var izraisīt maksts disbakteriozi, un tad sliktie mikrobi, mazinoties pienskābo baktēriju daudzumam, brīvāk iekļūst pūslī.
• Pirms un pēc dzimumakta vēlams apmazgāties un pačurāt, lai nevēlamie mikrobi ilgi neuzkavētos pūslī.
• Čurāt jāiet regulāri.

Dzērvenes un ananasi satur vielas, kas kavē baktēriju pielipšanu pūšļa sieniņai.

Augstā Gara ogas*

Amerikas indiāņi saviem vīrieškārtas pēcnācējiem mācījuši, ka mājās vienmēr jābūt Augstā Gara ogām. „Tad tevi mājās vienmēr gaidīs mīloša un griboša sieva, un jums dzims daudz un veselīgi bērni.”

Tā viņi sauca dižbrūklenes jeb lielogu dzērvenes, kas pēc ķīmiskā sastāva un bioloģiskām īpašībām ir tuvākas mūsu brūklenēm, nevis purva dzērvenēm.

Zinātnieks, zemnieku saimniecības Gundegas īpašnieks ANDRIS ANSIS ŠPATS apkopo pētījumus no visas pasaules. Piemēram, dižbrūklenes ir ļoti iedarbīgas urīnceļu atveseļošanā, iznīcina baktērijas un vīrusus nierēs, urīnpūslī. Pierādīts, ka 10 līdz 30 gramu no rīta šo ogu – vienalga, sulas, ievārījuma, sīrupa vai cita produkta veidā – līdz pat 10 stundām pasargā gļotādas no baktēriju pielipšanas un iekļūšanas. Tātad aizsardzība sākas vēl pirms imūnās sistēmas aktivitātes! Bioloģijas zinātnieki kādā starptautiskā konferencē pat paziņoja: „Antibiotiku ēra ir beigusies, sākusies dižbrūkleņu ēra!” Ārstnieciskas ir pareizā laikā nolasītas un pilnīgi nobriedinātas ogas. Analīzes liecina, ka līdz Ziemassvētkiem skābju saturs ogās samazinās, bet palielinās cukuru un bioloģiski aktīvo vielu saturs. Sauja dižbrūkleņu būtu ieteicama dienas deva, lai cilvēks sevi pasargātu no nelabvēlīgām baktērijām un vīrusiem.


*No Inas Eglītes grāmatas Labai dzīvošanai (apgāds Madris).
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.