LV
RU

Sauļošanās ABC

Sauļošanās ABC Vilinājums uzturēties saulē ir liels, jo tā beidzot ir tīkami silta. Kā sagatavoties gaisa peldēm? 

Saules iedarbība uz cilvēka organismu notiek pakāpeniski un ilgstoši, un katram attiecības ar sauli veidojas individuāli, tāpēc svarīgi atbilstoši sagatavoties.

1. Vienu dienu pirms došanās sauļoties veiciet ķermeņa pīlingu – atbrīvojieties no ādas atmirušajām šūnām, lai iedegums veidotos vienmērīgs. Speciālie pīlinga krēmi jeb skrubji satur abrazīvas daļiņas, sejai tie ir maigāki, ķermenim – rupjāki.

2. Uzturēšanos saulē ieteicams paildzināt pamazām un atkarībā no ādas tipa. Jo gaišāka āda, jo īsāks laiks pavadāms saulē.

3. Saules aizsarglīdzekli uz ādas vēlams uzziest pusstundu pirms sauļošanās, jo tas uzsūcas lēnām. Sausai ādai labāk izvēlēties eļļu vai bagātīgas tekstūras krēmu, bet normālai vai kombinētai – vieglu losjonu vai putas. Ikdienas kosmētiskajiem līdzekļiem koeficients ir 2–6, maksimāli – 8, bet aizsargkrēmiem – 20–30 un vairāk. Sauļošanās sākuma periodā ieteicams izvēlēties līdzekli ar spēcīgāku ultravioleto starojuma (UV) aizsargfiltru. Ieziediet visu ķermeni, arī ausis, bet lūpām lietojiet balzamu vai higiēnisko lūpu krāsu ar pretsaules aizsargfaktoru (SPF).

4. Saules aizsarglīdzeklis uz ādas jāuzklāj ik pēc 2–3 stundām, kā arī pēc katras peldes un noteikti pietiekamā daudzumā!

5. Pēc sauļošanās ieteicams noskaloties dušā, sevišķi tad, ja esat peldējies jūrā, kur ūdens ir sāļš un āda tiek papildus kairināta. Noslaukieties, cenšoties ādu nerīvēt un neberzt.

6. Pēc sauļošanās lietojiet speciālus līdzekļus gan sejai, gan ķermenim, kas ādu mitrina, nomierina, saglabā tās dabīgo mitrumu, pH līmeni un, protams, iedeguma toni.

Padomi

* Saules aizsargkrēms jālieto arī tad, ja laiks ir apmācies, jo 80 procenti bīstamo UV staru zemi sasniedz arī mākoņainā laikā.

* Izvairieties no tiešiem saules stariem dienas vidū, kad to ietekme ir sevišķi spēcīga, vai arī valkājiet aizsargājošu apģērbu un galvassegu.

! Saules apdegums ir bīstams, īpaši bērniem. Nepakļaujiet zīdai ņus un mazus bērnus tiešu saules staru iedarbībai bez aizsarglīdzekļiem!

Visu saules aizsarglīdzekļu sastāvā ir UV filtri, kas pasargā ādu gan no UVA, gan UVB stariem. To savstarpējai aizsardzības faktoru attiecībai jābūt ne lielākai par trīs.

Optimālais sauļošanās ilgums – 40 minūtes līdz 1 stunda.
Optimālais sauļošanās laiks – no pulksten 9 līdz 11 un pēc pulksten 15.

  
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.