LV
RU

Vai jaunas perspektīvas vēnu ārstēšanā?

Vai jaunas perspektīvas vēnu ārstēšanā? Ilze Apine. Par to, kādas vēnu ārstēšanas iespējas mūsdienu medicīna piedāvā, stāsta Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas vadošais asinsvadu ķirurgs, flebologs INTS ŪDRIS.


Ko darīt, ja tiek konstatēta vēnu varikoze?

Diemžēl, ja konstatē stumbra vēnu vārstuļu mazspēju, ieteiktu veikt operāciju. Ja cilvēkam ar vēnu varikozi nav sūdzības, tas nenozīmē, ka slimība neturpinās progre­sēt. Jo ilgāk pacients gaidīs, jo plašākā zonā attīstīsies hroniska vēnu mazspēja (HVm) un palielināsies plānotās operācijas apjoms. Neārstēta HVm var izraisīt neatgriezeniskas kāju ādas izmaiņas, ādas un dziļāko audu bojā­jumus ­venozas trofiskas čūlas un citas nopietnas kom­plikācijas ­tromboflebītu un dziļo vēnu trombozi.

Kā norit šī vēnu operācija, vai ir pamats no tās baidīties?

Mūsdienās no operācijas baidīties nevajadzētu, jo šobrīd ārstēšanā priekšroka tiek dota mazinvazīvām metodēm. Latvijā ir pieejamas gan lāzerķirurģiskās, gan endovenozās operācijas ar  jaunākās paaudzes radiofrekvences, ūdens tvaika mikroimpulsu un biolīmes metodēm. Veicot šīs operācijas, tiek panākts izcils ārstnieciskais un kosmētiskais  efekts, viss notiek lokālā  anestēzijā. Pēc vēnu operācijas pacienta stacionārā pavada no vienas līdz četrām stundām atkarībā no operācijas apjoma un izvēlētas ārstēšanas metodes. Pēc tam pacients var do­ties mājās un pievērsties ikdienas aktivitātēm, protams, ievērojot ārsta rekomendācijas. Turklāt ārstam ar godīgu attieksmi jāspēj piedāvāt vis­labākos risinājumus pacienta klīniskajām vajadzībām un finansiālajām iespējām. Mēs VC4 Baltijas vēnu klīnikā to varam, jo šeit pieejamas visas iespējamās un mo­dernākās vēnu ārstēšanas metodes. Vislabāko rezultā­tu var panākt tad, ja piedāvā nevis to vienīgo, kas ir, bet to, kas pacientam vajadzīgs. Pasaulē nav labākās vēnu ārstēšanas metodes, bet katrai no tām ir savs pielieto­jums. Piemēram, vēnu operācijas ar tvaiku ir piemērotas atkārtotām  vēnu operācijām un anatomiski sarežģītu vēnu ārstēšanai.  Savukārt  vēnu ārstēšana ar biolīmi pielietojama visās vēnu  slimības stadijās. Būtiski at­cerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu ir iespējams sasniegt, tikai kompleksi risinot problēmu, tāpēc nere­ti vienas operācijas laikā pat nākas apvienot vairākas metodes.  Turklāt VC4 Baltijas vēnu klīnika saviem pa­cientiem izsniedz operācijas kvalitātes un garantijas beztermiņa sertifikātu, lai viņi būtu droši, ka viss izde­vies, kā plānots.

Jūs minējāt biolīmes metodi. Ar ko tā atšķiras no citām vēnu operēšanas metodēm?

Bioloģisko līmi medicīnā lieto jau ļoti sen, kā molekula tā ir absolūti droša, pārbaudīta: nav kancerogēna, bez blakusparādībām. Ieviešot pilnīgi jaunu ķīmisku produk­tu, tā iedarbība līdz galam var būt nezināma, taču biolīmi lieto jau 50 gadus brūču aizlīmēšanai, 10 gadus – galvas smadzeņu asinsvadu aneirisma ārstēšanai, bet tagad tai atrasts pielietojums arī vēnu slimību ārstēšanā. Šī līme vēnu  operāciju  vajadzībām  ir  nedaudz  modificēta,  tā  ir viskoza kā medus, lai vēnā tā ieplūstu lēnām. Tas ir augstākais zinātniskais sasniegums vēnu ārstē­šanā, tā ir ekskluzīva metode, kas nodrošina ļoti augstu drošību un komforta līmeni operācijas laikā un pēcoperā­ cijas periodā. Tās efektivitāti un drošību apstiprina veik­tie klīniskie pētījumi, tā ir īpaši saudzējoša operācija un, pateicoties mūsu ārstu augstai kvalifikācijai, VC4 Baltijas vēnu klīnikair vienīgā visā Austrumeiropā, kuru ir akcep­tējis biolīmes ražotājs. Tehniski operācija notiek līdzīgi kā citas endovenozās operācijas, tikai nav jāpielieto anestēzija, jo līmes teh­nikas metode ir pilnīgi nesāpīga, līdz ar to šo operāciju droši var veikt vecāka gadagājuma cilvēki un sirds slim­nieki. Tāpat arī nav vajadzīgas papildu injekcijas vai atsā­pināšana, jo nav termiska iedarbība uz vēnu, apkārtējiem audiem un nerviem, kā tas ir, izmatojot lāzeri, radiofrek­vences  un  tvaika  metodi.  Šī iemesla dēļ pēc operācijas nav asins izplūdumu un nepastāv iespēja, ka tiks trau­mēti ādas jušanas nervi un ādas zona kļūs nejutīga. Pēc šīs operācijas nav jānēsā arī kompresijas zeķes. Šis ir pozitīvs aspekts gados vecākiem, korpulentiem cilvē­kiem un tiem, kas sirgst ar locītavu reimatismu, jo viņiem pašiem ir grūtības tās uzvilkt.

BALTIJAS VĒNU KLĪNIKA - https://venas.lv/
Rīgā, K. Barona ielā 115, tālr. 67847200
Rīgā, skanstes ielā 50, tālr. 67847102 Rīgā,
Brīvības gatvē 410, tālr. 67136282
www.flebologija.lv
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.